Archief
Jaargang:

Diaconieprijs Multicultureel Ontmoetingscentrum: ‘We geven mensen ruggengraat’

Door Matthijs Termeer
Gepubliceerd november 2011, jaargang 15, nr. 140

nieuws Taalcursussen of computerlessen volgen, naaien, borduren, of gewoon elkaar ontmoeten. Dat kan in het Multicultureel Ontmoetingscentrum in de Schilderswijk. Het centrum kreeg een prijs van het bisdom Rotterdam.

Ook kinderen krijgen les in het Multicultureel Ontmoetingscentrum.

Foto Matthijs Vermeer

Ook kinderen krijgen les in het Multicultureel Ontmoetingscentrum.

Het Multicultureel Ontmoetingscentrum (MOC) van de Heilig Hartkerk is door het bisdom Rotterdam onderscheiden met een diaconieprijs. De Vakantiebank Delft ging met de wisseltrofee aan de haal, maar in de categorie ‘diaconie dichtbij’ kon niemand om de bijzondere Haagse plek heen.
In het ontmoetingscentrum, gelegen in het hart van de Schilderswijk en vrijwel volledig door vrijwilligers gedreven, kunnen mensen van iedere afkomst of gezindte elkaar treffen en cursussen en workshops volgen. Daarnaast is er een uitgiftepunt van de voedselbank gevestigd.

Taal in de buurt
Het MOC is een initiatief van de rooms-katholieke kerk in de Schilderswijk en Transvaal, die hiermee een vertrouwensfunctie wil vervullen en de samenhang in de buurt bevorderen. Het begon in 2007 en maakte een snelle groei door.
‘Het project is rijper geworden’, vertelt Marie-Anne van Erp, directeur van het MOC. De taalcursussen zijn daar een goed voorbeeld van. In het eerste jaar bracht één docent één leerling de Nederlandse taal bij. Inmiddels hebben veertien docenten 119 pupillen van 44 nationaliteiten onder hun hoede. Het project ‘Taal in de buurt’ concentreert zich op eenvoudige taalvaardigheid, voor bijvoorbeeld een bezoek aan de dokter of het invullen van een formulier.

Vrouwentongen
Veel mensen komen met het MOC in aanraking door de voedselbank en ontdekken vervolgens dat het centrum in tal van andere behoeften voorziet. Zo zijn er computercursussen, aangeboden vanuit de gedachte dat het uit de voeten kunnen op de computer – naast het spreken van Nederlands – het vinden van een baan vergemakkelijkt. ‘Docenten en leerlingen komen uit allerlei culturen’, zegt directeur Van Erp. ‘Dat is uniek en daar zijn we erg trots op. We hebben net een Marokkaanse computerdocent aangenomen. Dat vind ik geweldig.’
Zowel mannen als vrouwen bezoeken het MOC en dat is volgens Van Erp eveneens bijzonder. Voor vrouwen bestaat onder andere de samenkomst ‘Vrouwentongen’, met naaien, borduren en het knippen van driedimensionale kaarten. Het is een effectief wapen in de strijd tegen individualisering en vervreemding van de maatschappij. ‘We krijgen vrouwen binnen die ziek zijn van eenzaamheid.’ 

Volgens de directeur heeft het succes van het MOC te maken met de laagdrempeligheid. ‘Mensen kunnen op elk moment binnenstappen. Komt er iemand, dan is die meteen welkom.’ En, belangrijker nog: ‘We geven de mensen ruggengraat, zodat ze verder kunnen.’

Het interreligieuze kookboek Potje Goud (ook geschikt als relatiegeschenk), uitgegeven door het MOC, is nog te koop, via www.moc-hart.nl.

Brood en Rozenprijs
Het bisdom Rotterdam besteedt met de Brood en Rozen-diaconieprijs aandacht aan de sociale inzet van parochies en andere kerkelijke instellingen.
De winnaars in de categorieën ‘diaconie dichtbij’, ‘diaconie in het buitenland’ en ‘diaconale activiteiten voor gezinnen met jonge kinderen’ gingen ieder met duizend euro naar huis. 

 

 

| |