Archief
Jaargang:

Tv-spektakelstuk vanuit Gouda

Diep respect voor spektakelstuk The Passion

Door Maarten van Krimpen
Gepubliceerd mei 2011, jaargang 14, nr. 136

Reportage ´Het is volbracht.´ Met deze woorden besloot Jakhals Erik op de avond van Witte Donderdag het spektakelstuk The Passion op de Markt van Gouda. KDH-reporter Maarten van Krimpen was erbij. Hij liep mee in de processie.

Grote drukte rond een groot kruis op de Markt van Gouda.

Grote drukte rond een groot kruis op de Markt van Gouda.

Het is een zonnige donderdagmiddag als ik word gebeld door een castingbureau waar ik af en toe voor figureer. Of ik mee wil doen als processieganger in The Passion, diezelfde avond in Gouda. Mijn agenda voor vanavond is nog leeg dus ik zeg enthousiast ja. De 35 euro vergoeding is erg prettig.

Die avond sta ik om zeven uur bij een verzorgingstehuis in Gouda. Buiten ligt het kruis, met een groep andere figuranten word ik naar binnen gedirigeerd. Een aantal figuranten ken ik –  niet bepaald types die je zou verwachten bij een religieus evenement. Sommigen komen er eerlijk voor uit het voor het geld te doen. De aanwezige vrijwilligers en EO-leden moeten het doen zónder het geldbedrag.

Rond kwart over acht staan we te wachten in de frontlinies van de processie: de ingehuurde figuranten staan helemaal vooraan, op een behoorlijke afstand van de kruisdragers. De sfeer is wat lacherig, ongemakkelijk. We lopen dan wel in de processie, maar we vragen ons af wat het nut is als we op zo'n grote afstand van het kruis lopen. Bovendien blijkt dat toevallige passanten zich zonder enige moeite in de groep kunnen mengen.

Syb van der Ploeg als Jezus.

Syb van der Ploeg als Jezus.

Mijn irritatie slaat langzaam maar zeker om in bewondering wanneer we op het einde bij het plein aankomen. Daar zie ik de mensenmassa en de geweldige vertolking van Wilbert Gieske als Pilatus. Hoor ik de prachtige muziek. Ik sta vlak bij het kruis, vlakbij Do – een betere plek dan de onze kun je niet krijgen. Van een bevriende theologiestudente krijg ik een smsje dat ze me in een flits op tv heeft gezien en dat ze het zo gaaf vindt dat de moderne liedjes naadloos in het verhaal samensmelten.

Mijn bewondering wordt nog sterker als ik het ´s avonds terug zie op uitzendinggemist. Dit ziet er schitterend uit. De opmerking van Jean-Pierre Geelen in de Volkskrant van vrijdag over de knulligheid van het geheel vind ik onterecht: een paar schoonheidsfoutjes: soit. Mochten de EO en de RKK vaker zieltjes winnen op deze manier dan ben ik van de partij. Een diep respect: het kijkcijfer van 973.000 mensen is dik verdiend!

| |