Archief
Jaargang:

Scheveningen gaat digitaal

Kerkbalans in nulletjes en eentjes

Door Margot C. Berends
Gepubliceerd januari 2012, jaargang 15, nr. 142

column Hervormd Scheveningen heeft een traditie van tientallen jaren oud overboord gezet. In plaats van de Actie Kerkbalans persoonlijk aan de deur bij de gemeenteleden onder de aandacht te brengen, worden voortaan brieven met digitale identificatiecodes met de post bezorgd.

‘De organisatie van de Actie Kerkbalans is vanaf de start in 1973 niet echt gewijzigd’, zo meldt Marien de Jong, penningmeester van het College van Kerkrentmeesters van de Hervormde Gemeente Scheveningen. Hij schetst hoe het er nu nog steeds aan toegaat: ‘In januari gaan veel vrijwilligers van de kerk op pad om eerst toezeggingsformulieren af te geven bij de gemeenteleden, om ze vervolgens weer ingevuld op te halen.’ Omslachtig, vonden de Scheveningse hervormde kerkrentmeesters. Bovendien wordt het steeds lastiger om hiervoor voldoende vrijwilligers te vinden in de vaak gure maand januari.

 

Voortaan verloopt de Actie Kerkbalans in hervormd Scheveningen voor een groot deel digitaal. Alle gemeenteleden hebben in december een brief met een persoonlijke identificatiecode ontvangen. De gemeenteleden konden op een speciale website een deels vooraf ingevuld digitaal toezeggingsformulier invullen. Na bevestiging met behulp van de persoonlijke code werd de toezegging vastgelegd in een database en kreeg het gemeentelid automatisch een bevestiging van zijn toezegging per mail. Deze bevestigingsmail bevatte onder andere het bedrag van de toezegging, de wijze van betaling en de maanden waarin het gemeentelid heeft opgegeven zijn bijdrage (eventueel in delen) te voldoen.
De leden die niet hebben gereageerd op de oproep, krijgen zoals vroeger weer een vrijwilliger aan de deur.

 

Ik weet niet hoe het u vergaat, maar bij mij begint het te duizelen als ik de woorden identificatiecode, website, digitaal formulier, database, bevestiging en mail achter elkaar zie staan.

Maar volgens Marien de Jong, de initiator van deze innovatie, bleek dat veel gemeenteleden er niet vreemd van opkeken dat de kerk voor de Actie Kerkbalans gebruikt ging maken van het internet.

 ‘Veel mensen handelen hun geld- en belastingzaken al af via het internet. Waarom de kerk dan niet?!’, zegt hij desgevraagd.

 

Natuurlijk, het zou vreemd zijn als de kerk niet met haar tijd meeging. Het Scheveningse systeem zal vast en zeker landelijke belangstelling en navolging krijgen. Maar ergens maakt dit bericht me ook wel een beetje treurig.
Hoeveel codes hebben we niet allemaal ergens in laatjes of in mapjes zitten, om allerlei computerellende te kunnen activeren? Al die zaken werden vroeger door mensen van vlees en bloed voor je geregeld. Tegenwoordig activeren we ons suf en hebben we overal wachtwoorden voor nodig: voor onze OV-chipkaart, onze DigiD-code, onze telefoonrekeningen, inschrijvingen, abonnementen.

We drukken alleen nog maar op toetsen. Voor het verzenden van een postpakket op het hoofdpostkantoor (dat grote pand naast de Grote Kerk) moet je langs een aantal vervreemdende apparaten lopen en op plastic knoppen duwen. Als we een servicenummer bellen in de hoop dat we een menselijke stem om uitleg kunnen vragen, krijgen we een ingeblikt eindeloos keuzemenu te horen.

 

Natuurlijk, het Kerkbalanssysteem oogt ouderwets. En het is koud in januari. En misschien levert de digitale actie wel meer geld op dan de aanbel-actie.
Maar hoe charmant is het niet om eens per jaar een vriendelijke meneer aan de deur te krijgen die uitlegt hoe de actie werkt? En hoe fijn is het niet als een aardige mevrouw persoonlijk toelicht dat ze best begrijpt dat het vervelend is om benaderd te worden voor geld, terwijl je niet eens wist dat je lid van een kerk was? Ik ken ‘lopers’ die op de koffie genood worden bij randkerkelijken en na een goed gesprek en een glas wijn een sympathiserend (rand)lid achterlaten.

 

Maar goed. Toch bijzonder dat Scheveningen het aloude systeem in nulletjes en eentjes heeft weten om te zetten. En ik gun het de Scheveningers dat ze niet meer met zuidwesterhagelstorm langs de deuren hoeven.  Voor het warme contact-gevoel kan er misschien nog eens een aanbel-collecte-actie op touw worden gezet in augustus of zoiets.

| |