Archief
Jaargang:

Kaarsjes op internet

Spiritualiteit op internet: ‘Kom tot rust en doe het met aandacht’

Door Jan Goossensen
Gepubliceerd april 2009, jaargang 12, nr. 115

Reportage Bedreigt internet de kaarsenindustrie? Wie een kaarsje wil aansteken kan ook terecht op zijn computer. Een kleine rondleiding.

Een kaarsje branden op internet. De virtuele wereld raakt de gewone wereld.

Foto Margot C. Berends

Een kaarsje branden op internet. De virtuele wereld raakt de gewone wereld.

Het is zondagmiddag en plotseling komt de behoefte op een kaarsje aan te steken. Geen kaarsen in huis? Geen nood, start de computer op en tik in Google in wat je wilt. ‘Kaars aansteken.’ Je ziet een pagina oplichten met de mededeling dat op dit moment over de hele wereld via deze website ruim 13.000 kaarsen zijn ontstoken. We zijn dus niet alleen.

‘Kom tot rust en doe het met volle aandacht’, luidt de volgende tekst. Hier is duidelijk over nagedacht. Behalve over de vertaling, want het oorspronkelijke Engels van deze website is duidelijk niet met volle aandacht in mooi Nederlands overgezet. Maar een kniesoor die daar op let. Spiritualiteit overstijgt de taal.

‘Alstublieft zucht diep en maak Uw gedachten stil.’

Bombardement

Het is even wennen, voor een computerscherm te zitten en nergens aan te denken. Internet is juist een bombardement van informatie en van impulsen. Zuchten komt vaker voor, maar vooral als de verbinding hapert, of een onwelkom mailtje moet worden beantwoord. Dit zuchten moet anders zijn.

Het volgende scherm toont het wonder van de internetspiritualiteit. We zien een veld vol kaarsen, in een donkerrode gloed. De techniek staat voor niets. Sommige kaarsen zijn al eerder aangestoken en zijn dus wat korter. Internet kent ook branduren.

De vlammetjes flakkeren bescheiden. Dat kan schrik geven, zoals een kat die in een spiegel zijn evenbeeld ziet, en gauw achter de spiegel kijkt waar dat vreemde beest vandaan komt. Wie op het scherm een kaarsje ziet branden, denkt misschien dat zijn computer straks in de hens gaat. Blijf rustig! Er gebeurt niets. Gewoon doorgaan met diep zuchten.

Een klik op een brandend kaarsje laat zien wie de afzender is en wat de boodschap is. Er kan per land worden gezocht. Op dit moment branden er 171 Nederlandse kaarsjes.

 Geliefde Esther

De boodschappen zijn gevarieerd. ‘Voor mijn geliefde Esther’, schrijft ‘Musafir van Den Haag’. Nog een Haagse afzender, ‘mc’. De tekst: ‘mijn kleinzoons’. Een andere tekst: ‘Heel het jaar zal ik de kaarsjes voor mijn grote vriendin laten branden!! Rust zacht Lieve Von!!’ Wie zich geïnspireerd voelt kan op een niet brandend kaarsje klikken en vervolgens zelf een tekst intikken.

Na nog een paar klikken verschijnt dan binnen een kwartiertje de eigen, hoogstpersoonlijk ondertekende kaars met passende boodschap op het wereldwijde web. Volgens de landenlijsten wordt van deze virtuele service gevarieerd gebruik gemaakt. In Ghana brandt vandaag één kaarsje, in Chili vier en in Italië ruim tweehonderd.

Toch even kijken, wie zijn die mensen in Saudi-Arabië die achter het scherm zijn gekropen? Eén muisklik verder en we weten het. Toch een tikje voyeuristisch. Waarom zouden we die persoonlijke boodschappen eigenlijk willen weten?

Overvloed

Zo gaat dat dus. Kaarsen in overvloed. Maar wie gaat al die tekstjes lezen? Of is dat helemaal niet belangrijk en heeft de afzender er genoeg aan dat hij of zij haar ei kwijt aan? Vermoedelijk het laatste.

Kaarsen zijn mooi om naar te kijken, maar misschien nog mooier om aan te steken.

 

| |