Dopen in zee

0
975

‘De oneindigheid van de zee staat symbool voor de genade van God’

De Paasnacht is het moment waarop in veel kerken volwassenen gedoopt worden. Sommige geloofsgemeenschappen, zoals de Reality Church in Scheveningen, dopen volwassenen in zee door middel van onderdompeling. De Scheveningse Ichthuskerk had twee jaar geleden voor één keer ook een volwassenendoop in zee. Dit vanwege de coronalockdown.  

 

Martijn en Lianne van Loon leiden samen de Reality Church Scheveningen, onderdeel van een wereldwijde kerk. De naam Reality wil zeggen dat Jezus voor hen realiteit is. Op Eerste Paasdag vindt ’s ochtends om 9.00 uur bij hen een volwassenendoop plaats aan het Zuiderstrand. Lianne vertelt: ‘Na het dopen hebben we een brunch in onze zondagse locatie: het oude Haga-ziekenhuis aan de Rode Kruislaan. Wij worden ook wel de “surfkerk” genoemd, omdat de meeste van onze leden wel een klik met de zee hebben. Met de onderdompeling in zee verzuip je als het ware je oude leven en sta je weer op als een nieuwe mens in een nieuw leven.’ Ook in de winter met vorst en sneeuw wordt er gedoopt in zee. ‘Maar dopelingen kunnen ook een wetsuit aantrekken om niet door de kou bevangen te worden. Wij vragen ook altijd of zij een getuigenis willen schrijven en dat willen delen. Dat zijn altijd bijzondere verhalen over wat God in hun leven heeft gedaan.’

 

Betekenisvol

In de Scheveningse Ichthuskerk is het niet gebruikelijk dat een volwassenendoop in zee plaatsvindt. Toch gebeurde het twee jaar geleden. Een jonge vrouw werd in de Scheveningse zee gedoopt door predikant Jasper Klapwijk. Michael Lubbers was toen ouderling en heeft de vrouw voorbereid en geholpen bij de doop. Hij vertelt: ‘Hoe vaak komt het voor dat je zelf vooraan staat bij een volwassenendoop – en nog wel in zee?’ De keuze om in zee te dopen kwam door de coronalockdown die toen nog van kracht was. Niet de voltallige Ichthus-gemeente was erbij, maar wel familie van de vrouw en anderen met wie zij een Alpha-cursus had gevolgd. Lubbers: ‘Ik heb het als heel indrukwekkend ervaren om te mogen helpen, te zegenen en er zo met mijn neus bovenop te staan. Voor mij was die ervaring het hoogtepunt van mijn ouderling-zijn. Het was een prachtige dag. Er waren veel wandelaars, die van een afstand meekeken en waarschijnlijk geen idee hadden van wat we aan het doen waren. Dopen in zee is zo betekenisvol: je ziet geen horizon als je je naar het water buigt, dan lijkt de zee eindeloos. Je zag ook geen bodem meer. Voor mij staat dat symbool voor de eindeloosheid van de genade van God.’      

 

Greet Kappers  

 

Scan de QR-code om het filmpje van de doop in zee te bekijken.

Info: realityscheveningen.nl en ichthuskerkdenhaag.nl